About wmca2017

This author has not yet filled in any details.
So far wmca2017 has created 263 blog entries.
9 02, 2019

Macedonians of Hunza are distraught with the volatile situation in Macedonia!

By | 2019-02-09T02:29:19+11:00 February 9th, 2019|Latest News|Comments Off on Macedonians of Hunza are distraught with the volatile situation in Macedonia!

Irfan Karim is the World Macedonian Congress President for Pakistan, representing the Hunza people, who identify as Macedonians, and direct descendants of Alexander the Great.  Many of Alexander’s soldiers remained in the regions of Hunza and Kalash in today’s North Pakistan. WMC-Hunza President Irfan Karim The Hunza live in northern Pakistan, high in the mountains [...]

26 01, 2019

Greece Approval Of Macedonia Name Change Opens Path To NATO, EU Membership – Pompeo

By | 2019-01-26T16:34:37+11:00 January 26th, 2019|Latest News|Comments Off on Greece Approval Of Macedonia Name Change Opens Path To NATO, EU Membership – Pompeo

Macedonia is poised to join NATO and the European Union following the Greek Parliament's ratification of an agreement to change its neighbour's name to the Republic of North Macedonia, Secretary of State Mike Pompeo said in a press release on Friday. WASHINGTON ( Sputnik - 26th January 2019) Macedonia is poised to join NATO and [...]

19 01, 2019

КУЧИЊАТА ЛАЈАТ: ДРЖТЕ ГО КРАДЕЦОТ! А КАРАВАНИТЕ СИ ВРВАТ…

By | 2019-01-19T15:24:43+11:00 January 19th, 2019|Latest News, News by Todor Petrov|Comments Off on КУЧИЊАТА ЛАЈАТ: ДРЖТЕ ГО КРАДЕЦОТ! А КАРАВАНИТЕ СИ ВРВАТ…

Кога нешто ќе украдете, народот вели, единствен спас од ризик да ве фатат е: Стојте в место и викајте држте го крадецот... Затоа, кога ќе сретнете коментари со наслов “Тодор Петров соработник на тајните служби”, “Тодор Петров предавник”, “Тодор Петров чадор на квислинзите”, “Тодор Петров агент на ЦИА и МИ6”, “Тодор Петров шпион на КГБ”, [...]

14 01, 2019

WMC-A Responds to Channel 9’s Unfair Report

By | 2019-01-14T12:26:30+11:00 January 14th, 2019|Latest News, Press Release|Comments Off on WMC-A Responds to Channel 9’s Unfair Report

World Macedonian Congress - Australia       Level 25, 88 Phillip Street Sydney, NSW 2000                                                                                                                              Level 9, 440 Collins Street Melbourne, VIC 3000        Dear Channel 9 News Department: On behalf of the Australian Macedonian community, we write to complain about the news story during Channel 9 News Melbourne broadcast on Saturday 12 January 2019, by Mr. Andrew [...]

12 01, 2019

СМК – Меѓународно соопштение за медиумите

By | 2019-01-12T22:16:17+11:00 January 12th, 2019|Latest News, Press Release|Comments Off on СМК – Меѓународно соопштение за медиумите

12/01/2019, Сиднеј, Австралија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) остро го осудува вчерашниот чин на велепредавство кој го изврши Владата на Македонија. СМК е длабоко разочаран од сите 81 пратеник кои гласаа "ЗА" за промената на уставот и преименување на Република Македонија. Меѓународен Претседател Господин Тодор Петров, Меѓународен Под-Претседател и Глобален главен оперативен директор Џим Стефановски [...]

11 01, 2019

ГРУЕВСКИ – Незаборавајте дека ставате ,,црн печат,, на една 140 годишна крвава битка за македонското национално прашање.

By | 2019-01-11T07:46:30+11:00 January 11th, 2019|Latest News|Comments Off on ГРУЕВСКИ – Незаборавајте дека ставате ,,црн печат,, на една 140 годишна крвава битка за македонското национално прашање.

Пишува – НИКОЛА ГРУЕВСКИ Течат последните часови до промената на Уставот заради Преспанскиот договор и промената на името, идентитетот, историјата... Кога овие измени ќе поминат во македонскиот парламент, Грција сигурно нема да ја пропушти оваа историска шанса да постигне договор кој за нив е целосен триумф а за нас содржината на тој договор е национална [...]

8 01, 2019

President Ivanov: Let’s protect, respect and love the Republic of Macedonia

By | 2019-01-08T12:12:12+11:00 January 8th, 2019|Latest News|Comments Off on President Ivanov: Let’s protect, respect and love the Republic of Macedonia

The President of the Republic of Macedonia, Dr. Gjorge Ivanov, together with his wife, Ms. Maja Ivanova and his son Ivan, today attended the central celebration of the Nativity of Christ - Christmas in the Cathedral "St. Kliment Ohridski ", in Skopje, where the Head of the Macedonian Orthodox Church - Ohrid Archbishopric, HH Stefan, received [...]

4 01, 2019

ПОСЛЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА, ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО Е НЕУСТАВНО ПРЕД 30 СЕПТЕМВРИ 2020 ГОДИНА!

By | 2019-01-04T05:20:34+11:00 January 4th, 2019|Latest News, News by Todor Petrov|Comments Off on ПОСЛЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА, ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО Е НЕУСТАВНО ПРЕД 30 СЕПТЕМВРИ 2020 ГОДИНА!

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација го отфрла ултимативното барање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за целосно завршување на процедурата во врска со Преспанскиот договор во Скопје и во Атина до 15-ти февруари 2019 година. Точно е дека Уставниот суд со Решение У.број 89/2017 од 7 февруари 2017 година не поведе постапка за [...]

2 01, 2019

Мизерија…. Пред Нова Година!

By | 2019-01-03T14:10:36+11:00 January 2nd, 2019|Latest News, Opinions|Comments Off on Мизерија…. Пред Нова Година!

Nikolina Popovska Во последниве пет години во Македонија се случуваат разно разни преседани и напади врз демократијата и врз човештвото какви што историјата не памети. Глобалофашистите се решени да уништат еден од најдревните народи на светот Македонците. Зошто? Одговорот ќе го оставам на вас драги читатели да го толкувате како ви одговара. Но мислата ми [...]

29 12, 2018

Annual Address by the President of the Republic of Macedonia, Dr. Gjorge Ivanov, in the Assembly of the Republic of Macedonia

By | 2018-12-29T12:36:49+11:00 December 29th, 2018|Latest News|Comments Off on Annual Address by the President of the Republic of Macedonia, Dr. Gjorge Ivanov, in the Assembly of the Republic of Macedonia

Distinguished attendees, The Constitution of the Republic of Macedonia obliges me, as President of the Republic of Macedonia, to address the Assembly on issues under my competence at least once a year. On this occasion and from the Assembly, I also wish to address Macedonian citizens on the most important issues that our Republic has [...]

Load More Posts